Dotacje dla przedsiębiorstw

W ramach nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020 Polska dysponuje kwotą 82,5 mld euro. Środki te będzie można zainwestować m.in. w badania naukowe i ich komercjalizację, kluczowe połączenia drogowe (autostrady, drogi ekspresowe), rozwój przedsiębiorczości, transport przyjazny środowisku (kolej, transport publiczny), cyfryzację kraju (szerokopasmowy dostęp do Internetu, e-usługi administracji) czy włączenie społeczne i aktywizację zawodową.

W latach 2014-2020 fundusze zostaną rozdysponowane poprzez sześć programów krajowych, w tym jeden ponadregionalny dla województw Polski Wschodniej (lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie) oraz programy regionalne zarządzane przez samorządy województw.

Podział środków unijnych na programy operacyjne przedstawia poniższy wykres:

wykres_Podział środków unijnych

Jednym z priorytetów polityki europejskiej jest podniesienie konkurencyjności gospodarek krajowych, co bezpośrednio przekłada się na poprawę kondycji finansowej polskich firm oraz stwarza dogodne warunki do inwestowania w sektor MŚP. Nowa perspektywa finansowa dla Polski na lata 2014-2020 oferuje dla przedsiębiorców szereg możliwości do wykorzystania, odpowiednie zainwestowanie środków europejskich będzie stanowiło ogromne wsparcie dla polskich przedsiębiorców. Wsparcie dla firm pochodzić będzie w szczególności z trzech głównych źródeł:

  • Program Inteligentny Rozwój, którego głównym celem będzie pobudzenie innowacyjności gospodarki, np. poprzez wzmocnienie współpracy przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi w celu komercjalizacji wyników prac badawczych oraz zwiększenia wartości prywatnych nakładów na B+R;
  • Program dla Polski Wschodniej, z którego dofinansowanie trafi m.in. na  wdrażanie innowacji  (w tym wymagających przeprowadzenia prac B+R lub stworzenia/rozwoju istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego, służącego działalności innowacyjnej) oraz wsparcie tworzenia nowych firm;
  • Regionalnych Programach, które wesprą inwestycje oraz rozwój kadr przedsiębiorstw, a także wzmocnią tzw. regionalne inteligentne specjalizacje (czyli to, w czym dany region się specjalizuje i co będzie siłą napędową jego gospodarki).

Na działania skierowane do przedsiębiorstw planuje się przeznaczyć ponad 12,5 mld euro, z czego prawie 7 mld euro dostępne będzie w programach regionalnych (zarządzanych przez poszczególne województwa).

Przedsiębiorcy będą mogli również skorzystać z funduszy unijnych w Programie Polska Cyfrowa (dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych na budowę, rozbudowę lub przebudowę sieci dostępowych do szybkiego Internetu oraz dla firm chcących realizować projekty e-administracji we współpracy z samorządami i administracją rządową), Programie Wiedza Edukacja Rozwój (m.in. podwyższanie kompetencji kadr małych i średnich przedsiębiorców, wsparcie na zakładanie własnej firmy, programy outplacementowe, wyższą jakość usług instytucji otoczenia biznesu) oraz Programie Infrastruktura i Środowisko (gospodarka odpadami, gospodarka wodna, efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii).

Więcej informacji:

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Szczegółowe informacje o planowanych naborach wniosków znajdują się w zakładce „Aktualności”.

Wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych otrzymaniem dotacji na inwestycje zapraszamy do korzystania z naszych usług obejmujących kompleksową pomoc w pozyskiwaniu funduszy unijnych od momentu opracowania koncepcji projektu inwestycyjnego do wypłaty dotacji na Państwa konto.

Oferujemy Państwu również bezpłatne usługi informacyjne, w zakresie których po zapoznaniu się z Państwa potrzebami inwestycyjnymi, będziemy niezwłocznie informować o każdej pojawiającej się możliwości otrzymania dotacji na ich realizację.